Aktualności

Koncert pieśni maryjnych

Ave Maria- koncert pieśni maryjnych w grodkowskim kościele

 

 

Garść najpiękniejszych słów
w wiązankę kwiatów wpleść
zapach konwalii i bzów
w ciszę wieczoru nieść.

W kościoły rozśpiewane
i do przydrożnych kaplic
na strunach pieśni Ave
pod gwiezdne stropy się wzbić.

Wyśpiewać całą duszę
płonąć wdzięczności blaskiem

dla Ciebie, o Maryjo

pełna Łaski.

 

Garść poetyckich słów oraz najpiękniejszych melodii, skomponowanych przez wybitnych muzyków, takich jak Zoltan Kodaly, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Giuseppe Giordani czy Andrzej Koszewski złożyła się na program koncertu „Ave Maria”w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod batutą Marcina Lauzera oraz chóru Grodkovia pod dyrekcją Małgorzaty Stokłosy. Słuchacze mieli możliwość wysłuchania utworów od średniowiecznych po współczesne w opracowaniach m.in. Stefana Stuligrosza, Aleksandra Kwiatkowskiego, Marcina Lauzera. Przygotowaniem scenariusza całego koncertu oraz jego prowadzeniem zajęła się Wanda Siemińska, chórzystka Grodkovii. Był to kolejny występ zorganizowany przez grodkowski chór z okazji 30-lecia istnienia. Nie bez przyczyny wybrano majowy termin, bowiem jest to miesiąc poświęcony Matce Bożej. To właśnie w hołdzie dla Niej - Matki Matek - przygotowano ten koncert, by przedstawić Jej wszystkie prośby i podziękowania,

i żeby wdzięczność wyrazić na najlepszym artystycznie poziomie. A któż najpiękniej potrafi oddać nasze uczucia, jak nie poeci czy kompozytorzy?

 

O litościwa, łaskawa, o słodka,
Niech głosy nasze do Ciebie się wzbiją,
Tobie dziś hołd chcemy złożyć
Matko Matek – Maryjo!

 

Ponieważ termin koncertu zbiegł się z Dniem Matki, chórzyści dedykowali go również wszystkim matkom. Piękne pieśni oraz nastrojowe strofy stworzyły niezwykły klimat tej imprezy, a artyści na strunach pieśni i poezji „wzbili się pod gwiezdne stropy”.

                                                                                                   

 

  • Data aktualizacji: 2018-05-25 14:30
  • |
  • Licznik odwiedzin: 4 746 090