Aktualności

Ryszard Druch w grodkowskiej Bibliotece

30 listopada gościliśmy w naszej bibliotece Ryszarda Drucha – karykaturzystę, satyryka, nauczyciela, harcerza, a od wielu lat promotora polskiej kultury i sztuki w USA. Zadebiutował jako rysownik - grafik na łamach miesięcznika „Opole” oraz tygodnika „Motywy”. Swoje rysunki satyryczne publikował m.in. w „Szpilkach”, „Trybunie Opolskiej”, „Polityce” i „Nie”. W 1991 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Trenton. Tam w 2003 roku założył „Druch Studio Galery”, w której prowadzi m.in. ognisko plastyczne – „Akademię Sztuk Pięknych”. Od 2001 roku organizuje tzw. „Salony Artystczne”- imprezy promujące polską kulturę i sztukę.

Ryszard Druch jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych. Szczególnie dumny jest z posiadania Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, który przyznano mu w 2014 roku za zasługi dla polsko-amerykańskiej współpracy kulturalnej i artystycznej. Natomiast w ostatnich dniach otrzymał wyróżnienie w konkursie „Cztery Pory Karykatury – Jesień 2017”, organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie za rysunek: „Nigdy więcej września”.

Podczas spotkania opowiadał o pierwszych latach pobytu w Stanach Zjednoczonych, o pracy w ognisku plastycznym i działalności nauczycielskiej oraz gościach „Salonów Artystycznych”. Zaprezentował też świetne rysunki satyryczne i film o swojej firmie „Druch Studio Galery”.

Na spotkanie przybyli m.in. znajomi i przyjaciele artysty, wspomnieniom nie było końca…

Mamy nadzieję, że podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce, będziemy mogli znowu gościć Ryszarda Drucha w grodkowskiej bibliotece.

  • Data aktualizacji: 2018-11-16 08:55
  • |
  • Licznik odwiedzin: 5 598 935