Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków
Niegdyś prawie każda miejscowość gminna posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.
Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.
Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.
Na poświęcenie uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia sołectw Gminy Grodków.
Wieś położona jest na północ od Grodkowa i należy do najstarszych w gminie. Po raz pierwszy w dokumentach była wzmiankowana w 1258 roku, przy okazji nadania przez księcia wrocławskiego Henryka III Białego miejscowych dóbr Wiglowi de Banchow w nagrodę za wierną służbę. Niespełna sto lat później, bo w 1335 roku, pojawiły się pierwsze informacje o kościele pod wezwaniem św. Katarzyny, zbudowanym prawdopodobnie z inicjatywy biskupa Przecława z Pogorzeli. W XIV i XV stuleciu należał do zakonu maltańskiego z Oleśnicy Małej, a w latach 1534-1945 roku do ewangelików. Gotycka budowla została przekształcona m.in. w XVI wieku. Otoczona jest średniowiecznym murem, w którym po zachodniej stronie zachowała się brama z renesansową attyką. Jednym z najważniejszych i najciekawszych zabytków Bąkowa jest stół sędziowski, relikt średniowiecznego prawa, rzadko dziś spotykany w Polsce. To przy nim odbywały się narady sędziowskie, po których ogłaszano wyroki. We wsi znajduje się także kamienny pręgierz kościelny, służący do wymierzania kar (bez kary chłosty i kar cielesnych), m.in. za naruszanie przykazań kościelnych. Jest to jedyny tego typu zabytek w województwie opolskim.