Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków

Niegdyś prawie każda miejscowość gminna  posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.

Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.

Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.

Na poświęcenie  uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia  sołectw  Gminy Grodków.

Historia Bogdanowa sięga drugiej połowy XIV wieku. Początkowo wieś należała do wrocławskich biskupów, którzy w XVI stuleciu oddali majątek w lennie rodzinie von Rothkirch. Ich własnością pozostała do 1582 roku, kiedy po śmierci ostatniego właściciela z rodu - Baltazara - Bogdanów w spadku przeszedł w posiadanie Gabriela von Hundta. W rękach jego rodziny wieś pozostała już do XX wieku. Wśród wielu gospodarzy majątku możemy wymienić m.in. barona Franza Friedricha, który w XVIII wieku pełnił funkcję starosty zamku biskupów Jansky Vrch, jak również członka rady księstwa biskupiego oraz Hansa Friedricha, Hansa Dominika, Hansa Emanuela (potomków w prostej linii), a potem Alexandra, Josepha, Gabrielę i Waltera - ostatniego, przedwojennego właściciela majątku. Groby przedstawicieli rodziny znajdują się m.in. na cmentarzu przy pobliskim kościele.

Za czasów rodu von Hundt we wsi znajdował się dwór, który w XIX stuleciu został pozbawiony walorów obronnych i przekształcony na wygodną rezydencję. Piętrowa budowla przetrwała II wojnę światową i w latach 60. XX wieku była jeszcze w dobrym stanie.

Jedynym zachowanym zabytkiem Bogdanowa jest dawna kaplica z początku XIX stulecia, która potem została przemianowana na kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.