W załaczeniu przekazujemy ulotki w których znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, legalizacji pobytu i numerze PESEL, opiece medycznej, a także o możliwości edukacji i poszukiwania pracy, wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

Informujemy również, że w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, został uruchomiony 24 godzinny dyżur, który decyzją Wojewody będzie koordynował przyjmowanie ludności na terenie Województwa Opolskiego.

W związku z powyższym uruchomiono całodobowo:

Linię stacjonarną oraz komórkową: 77 452 41 13, 77 452 41 78, komórkowy 883 337 631, 609 530 802

email: recepcja@opole.uw.gov.pl

Punkt obsługi znajduję się na II piętrze Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, sala 223.

Grodków: 

1.    Aktualnie osoby przybywające z Ukrainy, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce i zgłosiły się w punkcie recepcyjnym, za pośrednictwem służb Wojewody zostają kierowane w Grodkowie do Motelu Grodek.

 

  1. Gmina przygotowuje dodatkowe miejsca pobytu dla osób przybywających z Ukrainy - w świetlicach wiejskich.

 

  1. Mieszkańcy gminy, którzy chcą przyjąć do siebie osoby przybywające z Ukrainy proszeni są o zgłaszanie takich informacji na specjalnie utworzony na ten cel adres pomocukrainie@grodkow.pl.

Prosimy o podanie ilości osób, które możecie Państwo przyjąć, miejscowości oraz danych kontaktowych. (telefon, e-mail)

Informujemy, że taka pomoc będzie świadczona nieodpłatnie.

 

  1. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pozytywni uruchamiany Punkt Pomocy (Grodków dla Ukrainy). Od wtorku 1 marca br. (środa) będzie czynny w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00 w budynku GS-u (ZEFIR) przy ul. Warszawskiej. Obsługę logistyczna zapewnią wolontariusze Stowarzyszenia Pozytywni oraz Komitetu Społecznego Grodków dla Ukrainy. Kontakt –tel. 604 540 467

Co będzie zbierane:

ZYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA : konserwy, oleje, makarony, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery w kartonach, woda, soki, słodycze.

KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki, pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy, płyny i proszki do prania i mycia naczyń.

ŚRODKI OPATRUNKOWE: ( zwłaszcza na zranienie i oparzenia) : koce termiczne, bandaże, środki odkażające

Zbieramy NOWE koce, śpiwory, poduszki.

UWAGA! Nie zbieramy odzieży.

 

Zainteresowanie dobroczynnością jest ogromne, więc staramy się obecnie skoordynować działania i włączyć do konkretnej pracy mieszkanki i mieszkańców gminy. 

Część zgromadzonych produktów zostanie przekazana dla osób przebywających już w naszej Gminie. Pozostała część zgromadzonych produktów przekazana zostanie ludności, która pozostała w Ukrainie, a której grozi ogromny niedostatek na skutek toczącej się wojny.

 

  1. Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach swojej bieżącej działalności przekazuje pomoc dla osób przybywających z Ukrainy. Na początek w postaci produktów żywnościowych.

Kontakt z Ośrodkiem pod numerem telefonu 77 415 33 45.

 

  1. Na znak solidarności z mieszkańcami Ukrainy oraz szczególnie naszego miasta partnerskiego Borszczów, wywiesiliśmy w Grodkowie na rondzie, w rynku oraz na budynku Urzędu Miejskiego flagi Ukrainy.
  2. Komunikat dla przybywających z Ukrainy.

Osoby pochodzące z Ukrainy, które opuściły Ukrainę w wyniku działań wojennych po 24 lutego 2022 r. przekraczający granicę i przebywające na terenie gminy Grodków powinny posiadać jeden z dokumentów:

  1. paszport ze stemplem, potwierdzającym przekroczenie granicy;
  2. zaświadczenie Straży Granicznej o przekroczeniu granicy;
  3. lub oświadczenie o przekroczeniu granicy RP (wzory udostępnione przez Wojewodę Opolskiego pod linkiem https://www.gov.pl/web/uw-opolski/oswiadczenia-dla-uchodzcow-do-pobrania ).

Burmistrz Grodkowa wyznaczył osobę do kontaktów:

Piotr Tarapata inspektor ds. zarządzania kryzysowego UM w Grodkowie pokój nr 30.

Do kontaktów zapraszamy w godzinach pracy urzędu od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00 lub telefonicznie 77 40 40 305.

O kolejnych działaniach będziemy Państwa na bieżąco informować.

 do góry