Niegdyś prawie każda miejscowość gminna posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.
Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.
Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.
Na poświęcenie uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia sołectw Gminy Grodków.
Niewielka wieś łańcuchowa położona jest w północnej części gminy. Wzmiankowana była w 1317 roku, kiedy książę brzesko-legnicki Bolesław III zatwierdził Joannitom z Oleśnicy Małej prawo własności do Młodoszowic. Od XVIII wieku wieś była w posiadaniu właścicieli zamku w Brzegu.
Niemal pośrodku wsi znajduje się kościół pod wezwaniem św. Marcina wzmiankowany po raz pierwszy w 1318 roku. Obecna świątynia została wzniesiona w XV wieku w miejscu starszej budowli. Od XVI wieku aż do 1945 roku należała do ewangelików. W 1526 roku powstała wieża. Pod koniec tego samego stulecia kościół został przekształcony i wówczas powstała również figuralna polichromia, którą odnaleziono w latach 30. XX wieku. W 1655 oraz 1710 roku kościół był remontowany. Jest to budowla orientowana, gotycka. Ołtarz główny, późnogotycki, powstał w 1495 roku. Wnętrza uzupełniał wystrój przeważnie z XVI, XVII i XVIII wieku. Kościół otoczony jest murem z okresu średniowiecza.
Dogodne położeni wsi pozwala podziwiać pasmo Gór stołowych i Górę Ślężę. Gro mieszkańców wsi to przesiedleńcy i potomkowie rodzin z terenów Tarnopola i Wołynia. Pamiętając swoją wędrówkę chętnie utrzymują kontakty z byłymi mieszkańcami wsi, z Niemiec. Wszystkie imprezy okolicznościowe odbywają się w doskonale wyposażonej świetlicy wiejskiej z zapleczem kuchennym i socjalnym oraz na pełnowymiarowym boisku sportowym.