Niegdyś prawie każda miejscowość gminna posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.
Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.
Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.
Na poświęcenie uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia sołectw Gminy Grodków.
Wieś od północnego-wschodu bezpośrednio sąsiaduje z Grodkowem. W dokumentach była wymieniona w połowie XIII stulecia i początkowo należała do wrocławskich biskupów. Potem Tarnowem zarządzali m.in przedstawiciele rodów von Tharnau i von Kühschmalz. W ostatnich latach XVIII stulecia, wieś podzielona na część Dolną i Górną, stała się własnością grodkowskiego magistratu i od tego czasu majątki oddawane były zainteresowanym w dzierżawę.
Kościół pod wezwaniem św. Anny (dawniej p.w. Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii i św. Mikołaja) po raz pierwszy był wzmiankowany w dokumentach w 1335 roku. Obecna świątynia powstała w XV wieku i przez stulecia była wielokrotnie przebudowywana. Wieża po stronie zachodniej została dobudowana w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Kościół początkowo wzniesiono w stylu gotyckim, lecz po licznych przekształceniach jego cechy stylowe uległy zatarciu. Do dziś zachował się wystrój z XIX wieku, m.in klasycystyczna ambona i drewniany chór.
We wsi funkcjonuje prężnie działająca Ochotnicza Straż Pożarna.