Data wydruku: 2024-07-13 05:32:25

Urząd Miejski w Grodkowie

e-mail: um@grodkow.pl www: grodkow.pl

Aktualności

Kopickie Spotkania Pałacowe

Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe stały się tradycją i odbywają się regularnie co roku. 16 września odbędzie się trzecia edycja festynu. Pomysłodawcą wydarzenia jest Maciej Mischok – Społeczny Opiekun Zabytków, który wraz z księdzem proboszczem Jarosławem Szelągiem zainicjował w 2017 roku pierwsze Europejskie Dni Dziedzictwa w Kopicach. Ich zamysłem, było przybliżenie osoby hrabiny Joanny Schaffgotsch i jej rodziny. Dzięki ich staraniom i konsekwentnemu działaniu, udało się zakończyć sukcesem projekt remontu mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Inicjatywy te wyszły w krótkim czasie poza granice parafii, przenosząc się najpierw na park pałacowy a później na teren zamkniętym przy ruinach pałacu. Działania te były zawsze pro bono, co przyjęło się z dużym entuzjazmem uczestników.

 Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe w ramach cyklu „Szlosomania”, są świętem zabytków architektury rezydencjonalnej województwa opolskiego, którego propagatorem jest Maciej Mischok. „Każde województwo ma swoje święto dot. zabytków, które wybijają się na tle innych. W województwie śląskim jest Industriada – Święto Zabytków Architektury Przemysłowej”. Jedne z nich są w lepszym stanie, inne czekają na swoją kolej jak np. rezydencja rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Założeniem „Szlosomani” jest pokazanie piękna tych, niekiedy zaniedbanych zabytków i dania im drugiej szansy. To ma być promocja wszystkich zabytków rezydencjonalnych województwa opolskiego, nie tylko Mosznej, Niemodlina czy Brzegu.

16 września Kopice otwierają się na wszystkich! A będzie działo się wiele interesujących rzeczy. Kopice, to historia już nie zapomnianego pałacu i rodziny Schaffgotsch. Te wydarzenie jest wyczekiwane przez wszystkich miłośników lokalnej historii i architektury!

W tym roku gościem specjalnym będzie pisarz Maciej Siembieda, autor bestselerowej powieści sensacyjnej “Kołysanka”, w której wątki historyczne związane z pałacem w Kopicach, łączą się ze współczesną zagadką kryminalną.

Ważnym momentem Trzecich Kopickich Spotkań Pałacowych będzie poświęcenie w kościele parafialnym cudownie uratowanej i odrestaurowanej figury św. Jadwigi Śląskiej, którą ufundowała za życia Joanna hrabina Schaffgotsch.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam w imieniu Parafii w Kopicach, Rad Sołeckich Kopice i Więcmierzyce oraz grupy Kopice.pl Grupy KOPICE.PL do przyjazdu 16 września na  Trzecie Kopickie Spotkania Pałacowe – „Szlosomanię!”.

W tym miejscu pragnę podziękować rodzinie Wiesiollek za udostępnienie terenu rezydencji w Kopicach.

Adrian Niewiadomski z / Grupa KOPICE.PL

W załączeniu przesyłam program Trzecich Kopickich Spotkań Pałacowych

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

AGENDA

  • od godz. 9:00 otwarcie pałacowej bramy, loteria fantowa oraz ciasto i kawa od gospodyń z Kopic i Więcmierzyc,
    •9:00 – 15:00 otwarte będzie mauzoleum Schaffgotschów (przy kościele),
    •10:30 msza św. w kościele parafialnym w intencji hrabiny Joanny Schaffgotsch i jej rodziny (w trakcie mszy poświęcenie odnowionej figury św. Jadwigi Śląskiej),
    •11:30 – 15:00 część artystyczna festynu na terenie pałacu.

Gość specjalny: pisarz Maciej Siembieda, autor bestselerowej powieści sensacyjnej “Kołysanka”, w której wątki historyczne związane z pałacem w Kopicach, łączą się ze współczesną zagadką kryminalną (możliwość nabycia książek z dedykacją autora).

Występy artystyczne: uczniowie Szkoły Podstawowej w Kopicach (przedstawienie na podstawie komiksu “Joanna i spółka”), grupa Świta św. Michała z Grodkowa (spektakl o historii Karola Goduli i Joanny Gryczik), zespół Stokrotki 50+ z Nysy, grupa Grodkowianki.
Ponadto do obejrzenia będą pojazdy z PRLu – “duży” i “mały” Fiat, motocykle WSK i Romet, a także policyjny radiowóz Volkswagen T4.

 

Serdecznie podziękowania za udostępnienie obiektu dla Rodziny Wiesiollek.

Podczas festynu możliwość zakupu m.in. napojów i kiełbasy z grilla, a także (u pana Stanisława Bojarskiego) pamiątkowych gadżetów oraz książek historycznych.
Program festynu może ulec zmianie.

Więcej informacji na stronie www.kopice.pl w zakładce „wydarzenia”.