Miasto

Informujemy, że od dnia 1 lutego 2017r. Ośrodek Pomocy Spełecznej w Grodkowie został przeniesiony z Ratusza na ul. Szpitalną 13 w Grodkowie. Biura zlokalizowane są na I pietrze wyremontowanego budynku, dobudowana została winda i dojazd od ul. Elsnera (za Domem Pogrzebowym). Wszystkie numery telefonów zostały przeniesione, dodatkowo uruchomiono  jeden do obsługi świadczeń rodzinnych: 77 4177011

W środę   11 stycznia 2017 roku odbyła się uroczysta sesja, która zainaugurowała   III kadencję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grodkowie. Miała ona miejsce w tej samej sali Urzędu Miejskiego, w której obraduje Rada Miejska wybrana przez mieszkańców naszej gminy. Poprowadził ją radny senior, czyli najstarszy wiekiem młodzieżowy radny - Mateusz Chowaniec, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie.

W wyborach przeprowadzonych końcem roku 2016 w sześciu okręgach wyborczych uczniowie szkół ponadpodstawowych wybrali spośród 26 kandydatów 15 radnych. Podczas pierwszej sesji uczniowie Ci odebrali z rąk Pawła Bireckiego - Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej zaświadczenia   potwierdzające wybór na radnego, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Gratulację pełnoprawnym radnym złożył Paweł Birecki – opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz w imieniu Burmistrza sekretarz Andrzej Romian.

Ślubowanie złożyli :

Białek Marcelina

Bogucki Michał

Chowaniec Mateusz

Demichowicz Jan

Górska Aleksandra

Janiszewska Angelika

Klimczak Łukasz

Kukuła Estera

Kwarta Paulina

Maciąg Wiktoria

Mazur Piotr

Płonka Klaudia

Romanów Patrycja

Walczak Malwina

Po najbardziej uroczystej części przystąpiono do przeprowadzenia wyborów na Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej, dwóch Wiceprzewodniczących i Sekretarza. W tym celu powołano Komisję Skrutacyjną w składzie: Przewodnicząca Wiktoria Maciąg, członkowie komisji Paulina Kwarta, Michał Bogucki, która przeprowadziła   głosowanie tajne wyboru Prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej w Grodkowie.

Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej została radna Aleksandra Górska z Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie. Wiceprzewodniczącymi zostali radna Estera Kukuła
z Liceum Ogólnokształcącego oraz radna Malwina Walczak, reprezentująca   Gimnazjum Publiczne Nr 1 w Grodkowie. Na sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej wybrano radną Wiktorię Maciąg z Gimnazjum Publicznego Nr 1 w Grodkowie.

Na zakończenie obrad, ustalono termin kolejnej sesji, która odbędzie się w pierwszym tygodniu
po zakończeniu ferii zimowych.

Już tradycją stały się spotkania opłatkowe z organizacjami z terenu Gminy Grodków. W dniu dzisiejszym Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz oraz Zastępca Burmistrza Pan Waldemar Wójcicki spotkali się przy świątecznym stole z przedstawicielami: Związku Emerytów i Rencistów - Oddział w Grodkowie, Związku Nauczycielstwa Polskiego Sekcja Emerytów i Rencistów, Niezależnego Ruchu Kombatantów Armii Krajowej - oddział w Grodkowie, Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne w Grodkowie, Związku Sybiraków Koło Terenowe w Grodkowie, Kresowiaków i Klubu seniora. Obecny był również Proboszcz Arkadiusz Markowski. Kolędy przepięknie zaśpiewały dziewczynki z PSP Nr 3 z Chóru INOX prowadzonego przez Pana Wiesława Jakubowskiego.

 Zapraszamy na fotorelacje:

Tegoroczne dożynki gminne były wyjatkowo udane, dopisali goście, artyści i pogoda. Jak co roku zostały przeprowadzone konkursy.

Oto wyniki:

Za najpiękniejszą koronę żniwną 2016:

I miejsce – GNOJNA

II miejsce – JESZKOTLE

III miejsce – BĄKÓW

 

Za najpiękniejszą i najciekawszą oprawę korowodu dożynkowego 2016:

I miejsce – WOJSŁAW

II miejsce – TARNÓW GRODKOWSKI

III miejsce – JESZKOTLE

 

Za najładniejsze i najciekawsze stoisko 2016:

I miejsce – JĘDRZEJÓW

II miejsce – LIPOWA

III miejsce - BĄKÓW

Najciekawsza inicjatywa wykonana przez mieszkańców na rzecz wsi 2016:

I miejsce – KOLNICA

II miejsce – WOJSŁAW

III miejsce – KOPICE

 

Konkurs „W zgodzie z naturą 2016r.”

I miejsce – LUBCZ

II miejsce – WOJSŁAW

III miejsce – KOLNICA

Po raz kolejny zostały wręczone statuetki „Zasłużony dla gminy Grodków”.
W tym roku otrzymali je: Ryszarda Krok, Bolesław Tokar, Józef Wilczęga i Antoni Wójcicki.

 

Program artystyczny zapewniła: Orkiestra Dęta z Żelaznej, ukraiński zespół „Nadzbruczanka”, Jeszkotlanki, Kopiczanki, Kokorycz, ABC Darka Nowickiego oraz Piotr Szefer.

Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicielek Gminnej Rady Kobiet za przygotowanie poczęstunku, wystrój i całą oprawę. Dziękujemy bardzo.

 

Grupa Aktywno-Kreatywna działająca przy Ośrodku Kultury i Rekreacji jest inicjatorem działań na terenie Grodkowa, dążących do zrobienia bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. Akcja zamalowywania wulgarnego graffiti odbyła się w ramach Pikniku Rodzinnego Światowych Dni Młodzieży, 24 lipca 2016 w Domu Kultury.

            Działania te przede wszystkim edukowały i uwrażliwiały na wspólne otoczenie, integrowały również wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży oraz pielgrzymów przybyłych zza granicy. W warsztatach artystycznych wzięło udział około 30 osób. Agresywne graffiti zostało zamalowane na ulicy Szkolnej, wzdłuż budynku Domu Kultury oraz muru Banku Spółdzielczego, na którego części również powstał wykonany przez dzieci i młodzież mural z florystycznym motywem.

            Dziękujemy sponsorom za dofinansowanie akcji. Dzięki otrzymanym funduszom zostały zakupione niezbędne narzędzi malarskich oraz farba elewacyjna. Akcja nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego Parafii rzymsko-katolickej pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie, Banku Spółdzielczego oddział w Grodkowie oraz Urzędu Miejskiego w Grodkowie.

Dzisiaj 20 lipca rozpoczynamy w Grodkowie Dni w Diecezjach, które są tygodniem poprzedzającym główne obchody Światowych Dni Młodzieży. Tego dnia przyjadą do nas pielgrzymi z Czech, których ugoszczą wcześniej zadeklarowane rodziny z Grodkowa i Kobieli. Pobyt grupy z Czech w naszej gminie będzie owocował w wiele wydarzeń. W czwartek pielgrzymi będą mieli okazję poznać historię i zabytki naszego miasta w trakcie gry terenowej, następnie spotkają się z Burmistrzem Grodkowa, panem Markiem Antoniewiczem, a popołudniu wezmą udział w koncercie Arki Noego w Nysie. Piątek będzie obfitował w duchowe doznania – uczestnicy Dni w Diecezji przygotują Drogę Krzyżową ulicami miasta, na którą zapraszają mieszkańców Grodkowa (początek godz. 20.00). Punktem kulminacyjnym obchodów będzie sobota, 23 lipca. Wtedy kilka tysięcy gości z całej Diecezji oraz kilkanaście tysięcy ludzi z całej Opolszczyzny spotka się na Górze Świętej Anny, by razem przeżywać Dzień Wspólnoty. Obchody zakończą się w Opolu koncertem Siewców Lednicy i wieczornym czuwaniem. W niedzielę o godz. 11.30 rozpocznie się Msza św. dla Pielgrzymów ŚDM i ich gospodarzy, zaś między 16.00 a 21.00 pod Domem Kultury będzie miał miejsce piknik rodzinny z wieloma atrakcjami (koncert, grill, zabawy, gry planszowe, potyczki rodzinne). Poniedziałek będzie dniem pożegnania Pielgrzymów z Grodkowem, ponieważ po Mszy św. wyjadą do Opola, a stamtąd do Krakowa, by uczestniczyć w głównych obchodach Światowych Dni Młodzieży.

Warto dodać, że ten kilkudniowy pobyt zagranicznej grupy był przygotowywany wiele miesięcy przez wolontariuszy z Grodkowa i okolic oraz ludzi dobrej woli. W finansowaniu przedsięwzięcia partycypuje Burmistrz Grodkowa, prywatni sponsorzy i parafia św. Michała Archanioła w Grodkowie.

 Zarys Światowych Dni Młodzieży – Parafia św. Michała w Grodkowie

Piknik rodzinny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Grodkowie

Komitet Organizacyjny

Światowych Dni Młodzieży

w Grodkowie

 • Plakat (PDF, 3,64 MB)

  załączył: Dorota Zawadzka , Redaktor BIP - Promocja Gminy dnia 2016-07-04 13:52

Ogłoszenie!

Uprzejmie informujemy o zakończeniu przyjmowania zgłoszeń na wyjazd dzieci na imprezę plenerową pn. „Piknik na Florydzie” w dniu 12 lipca 2016 r.

 

 

 

 

 Ogłoszenie:

W dniu 12 lipca 2016 r. (wtorek) organizowany jest wyjazd dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenów wiejskich z gminy Grodków, na imprezę plenerową pn. „Piknik na Florydzie”.

Plan wycieczki zakłada zwiedzanie Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz wejście na krytą pływalnię w Brzegu. Ponadto na uczestników wycieczki czekają liczne atrakcje przygotowane na brzeskim poligonie przez 1 Pułk Saperów oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się i złożenie zgody rodziców/opiekunów na wyjazd dziecka (formularz jest załącznikiem do ogłoszenia) w Urzędzie Miejskim w Grodkowie, przy ul. Warszawskiej 29, w Biurze Obsługi Klienta, pokój nr 10 (parter). Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o zakwalifikowaniu się na wyjazd decydować będzie kolejność złożenia zgody rodziców/opiekunów. O zakończeniu przyjmowania zgłoszeń na wyjazd, poinformujemy w oddzielnym ogłoszeniu.

Planowany wyjazd w dniu 12 lipca 2016 r. (wtorek) o godz. 6.00 z parkingu przy wiatraku w Grodkowie przy ul. Krakowskiej a planowany powrót około godz. 1600.

Chcesz mieć wpływ na to, jak wygląda miejsce w którym żyjesz?

Pragniemy Państwa poinformować, iż Gmina Grodków przystąpiła do opracowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Grodków (LPR).

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. LPR jest dokumentem, który umożliwi miastu odpowiednie prowadzenie skoncentrowanej terytorialnie oraz przemyślanej rewitalizacji.

Dzięki przeprowadzeniu rewitalizacji ? zaplanowaniu i podjęciu odpowiednich działań, poprawi się jakość życia mieszkańców z najbardziej zdegradowanego obszaru miasta.

Dodatkowo uchwalenie Lokalnego Programu Rewitalizacji umożliwi miastu ubieganie się o dofinansowanie na część prac ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego.

Zachęcamy również do zgłoszenia inwestycji, które Państwo planują realizować, a które mogą przyczynić się do rozwiązania problemów w mieście oraz do podniesienia jakości życia mieszkańców. Wszystkie zgłaszane przedsięwzięcia zostaną zgromadzone oraz ocenione pod kątem możliwości ujęcia ich w dokumencie. Projekty proszę zgłaszać do dnia 22 czerwca 2016 r. drogą elektroniczną - wysyłając załączony formularz na adres: rewitalizacja@atmoterm.pl, bądź składając go w formie tradycyjnej w siedzibie Urzędzie Miejskim w Grodkowie (ul. Warszawska 29, 49-200 Grodków). 

Zapraszamy Państwa do współpracy przy tworzeniu tego dokument na każdym jego etapie.

W najbliższym czasie skierujemy do Państwa ankietę, która pomoże zdiagnozować problemy mieszkańców. Ankieta umożliwi również otwartą ocenę dotychczasowych prac. Już teraz zachęcamy do jej wypełnienia.

Wspólnie zaplanujmy rewitalizację Grodkowa!

Masz pytania, wątpliwości, sugestie?

Zapraszamy do kontaktu z:

 • firmą ATMOTERM S.A. (wykonawcą projektu) tel. 728 974 055, rewitalizacja@atmoterm.pl
 • Urzędem Miejskim w Grodkowie: tel. 77 40 40 318, e-mail: igp@grodkow.pl.

Konkurs Fotograficzny „Moje miasto Grodków – architektura, ludzie, wydarzenia, natura” jest konkursem wpisanym do kalendarza imprez cyklicznych Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie i posiadającym już wieloletnią tradycję. Dotyczy on swoim zasięgiem całej gminy. Rozpatrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych (dzieci i dorośli). Uczestnicy mają do wyboru zgłaszanie prac aż w 4 kategoriach tematycznych. Można zgłosić w sumie maksymalnie 10 fotografii. Zgłoszenia przyjmowane są w formie elektronicznej i po wstępnej selekcji kwalifikowane do wystawy pokonkursowej. Spośród zgłoszonych zdjęć wybierani zostają zwycięzcy poszczególnych kategorii tematycznych. Celem konkursu jest promocja miasta i gminy, rozwijanie umiejętności dostrzegania i uwrażliwiania na piękno otaczającej rzeczywistości, rozwijanie umiejętności fotografowania, poszerzanie i integracja środowiska twórczego w gminie Grodków, zachęcanie do wnikliwego poznania terenów, zabytków i tego co się na ziemi grodkowskiej dzieje.

Autor: Ewa Kałuzińska - instruktor OKiR

 

Protokół konkursu fotograficznego

„MOJE MIASTO – GRODKÓW” 2016

 

Jury w składzie: Przewodniczący – Wiesław Dubaniowski, Janusz Pasieczny, Bartłomiej Warowy oraz Ewa Kałuzińska oceniło prace dostarczone na konkurs fotograficzny 2016 „MOJE MIASTO – GRODKÓW”. Fotografie zgłosiło 19 uczestników w 4 tematykach: architektura ludzie wydarzenia natura. Jury brało pod uwagę nie tylko zgodność z regulaminem, ale również poprawność techniczną, czy ciekawe ujęcie tematu.

 

Dzieci

architektura

I miejsce - Oliwia Błażniak

II miejsce - Paulina Kwarta

wyróżnienie – Milena Haczek

 

ludzie – brak zgłoszeń w tej kategorii

 

natura

I miejsce – Patrycja Sałata

II miejsce – Dominika Gwóźdź

wyróżnienie – Oliwia Błażniak

 

wydarzenia – brak zgłoszeń w tej kategorii

 

Dorośli

architektura

I miejsce – Daniel Klimczak

II miejsce – Karolina Stadnik

wyróżnienie – Kamila Kleszno

 

ludzie

I miejsce – Angelika Pukło

II miejsce – Maksymilian Podhorecki

wyróżnienie – Justyna Światłoń

wyróżnienie – Anna Buczyńska

 

natura

I miejsce – Kamila Kleszno

II miejsce – Karolina Stadnik

II miejsce – Ewa Krawczyk-Szczepaniec

III miejsce – Daniel Klimczak

wyróżnienie – Damian Kapinos

wyróżnienie – Maksymilian Podhorecki

wyróżnienie – Klaudia Karpeta

 

wydarzenia

I miejsce – Daniel Klimczak

II miejsce – Damian Kapinos

 

 

 

Dowiedz się więcej o możliwościach korzystania ze środków Unii Europejskiej podczas dyżurów specjalistów ds. Funduszy Europejskich w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego

 

w Skarbimierzu

 • 26 kwietnia 2016 r. – Urząd Gminy Skarbimierz, ul. Parkowa 12, godz. 10:00-12:30;

w Lewinie Brzeskim

 • 27 kwietnia 2016 r. – Urząd Stanu Cywilnego, ul. Rynek 26, godz. 10:00-12:30;

w Grodkowie

 • 28 kwietnia 2016 r. – Urząd Miejski w Grodkowie, ul. Warszawska 29, godz. 10:00-12:30;

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Brzegu

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Departament Koordynacji Programów Operacyjnych

ul. Wyszyńskiego 23 49-300 Brzeg

tel.: 77 444 1202 tel./fax: 77 444 17 78

e-mail: lpi.brzeg@opolskie.pl

www.opolskie.pl

www.rpo.opolskie.pl

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

www.facebook.com/opolskiePIFE

Godziny otwarcia: poniedziałek: 8:00-18:00, wtorek-piątek: 8:00-16:00

 

Sołectwa zainteresowane uczestnictwem w warsztatach proszone są o zgłaszanie się do pok. 39 Urzędu Miejskiego w Grodkowie do dnia 4 kwietnia 2016r.

W związku z dużym zainteresowanie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 1 kwietnia 2016r. o godz. 9.00 w Urzędzie Miejskim w Grodkowie (duża sala konferencyjna - I piętro).

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny był wyjątkowy. Jak co roku odbyły się konkursy na „Najciekawsze stoisko” i „Najpiękniejszą palmę”, ale wzięła w nich udział rekordowa ilość uczestników.

Oczywiście najliczniejszą grupę stanowiła Gminna Rada Kobiet, która zaangażowana jest w organizację Jarmarku, wyjątkowo licznie zaprezentowały się szkoły, stowarzyszenia oraz osoby indywidualne. Odwiedzający mogli podziwiać i zakupić przepiękne ozdoby świąteczne i potrawy. Niektórzy załapali się również na darmowy żurek serwowany przy stoisku z Kopic.

Fantastycznie zaprezentowały się zespoły muzyczne: Orkiestra Dęta z Żelaznej, Kopiczanki, Kokoryczanki, Jeszkotlanki oraz chór INOX z PSP nr 3 w Grodkowie.

Mimo wietrznej pogody, temperatura na rynku była naprawdę gorąca.

Wyniki konkursów:

„Najpiękniejsza palma”
1 miejsce – Wojsław
2 miejsce – Tarnów Grodkowski
3 miejsce - Kolnica

„Najciekawsze stoisko”
1 miejsce – Jaszów
2 miejsce – Wojsław
3 miejsce - Głębocko

Serdecznie zapraszamy w przyszłym roku.

W dniu 2 marca 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Grodkowie odbyła się I tura Grupowych negocjacji oświetleniowych pomiędzy Zespołem Negocjacyjnym Związku Gmin Śląska Opolskiego a przedstawicielami TAURON Dystrybucja S.A.

W negocjacjach ze strony Związku Gmin Śląska Opolskiego uczestniczyli m. in.:

Marek Antoniewicz - Burmistrz Grodkowa - Przewodniczący Zespołu Negocjacyjnego,

Sylwester Lewicki - Burmistrz Olesna - Wiceprzewodniczący Zespołu Negocjacyjnego,

Czesław Tomalik – Prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego

TAURON Dystrybucja S.A. reprezentował m.in. Roman Guła - Dyrektor Oddziału TAURON Dystrybucja S.A. w Opolu i Częstochowie.

Przedmiotem spotkania były:

1.Negocjacje na temat projektu umowy na utrzymanie instalacji oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych na terenie Gminy oraz kalkulacji kosztów przygotowanej na bazie struktury oświetlenia ulicznego Gminy Grodków.

2. Negocjacje na temat udostępnienia zainteresowanym gminom mienia służącego oświetleniu będącego własnością TAURON Dystrybucja S.A. dla przygotowania przez gminy projektów modernizacyjnych finansowanych ze środków unijnych. Zapisy projektu umowy użyczenia lub dzierżawy pomiędzy Gminami a TAURON Dystrybucja S.A. z uwzględnieniem trzech istotnych okresów: do czasu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę i zawarcia umowy o dofinansowanie, na okres realizacji projektu oraz na okres trwałości projektu. Rozmowy na temat możliwych form przekazania gminom majątku po zakończeniu realizacji projektów modernizacyjnych.

Podsumowując ten etap negocjacji strony ustaliły, że należy przygotować i przedstawić dodatkowe analizy i dokumenty dotyczące przedmiotu negocjacji.

Ustalono również że II tura Grupowych negocjacji odbędzie się 18 marca 2016 r. w siedzibie TAURON Dystrybucja S.A. w Opolu.

W dniach od 6 do 9 lutego 2016 r. Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz na zaproszenie Burmistrza dr Karla-Uwe Strothmann uczestniczył w obchodach karnawałowych miasta partnerskiego Beckum. W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz z miasta La Celle Saint- Cloud we Francji oraz Heringsdorf- gminy sąsiadującej ze Świnoujściem. Celem spotkania z przedstawicielami miast partnerskich było omówienie planu współpracy na 2016 r., a także pogłębienie wzajemnych relacji partnerskich.

W czasie pobytu delegacji z Grodkowa poruszono kwestię współpracy młodzieży, a także wymieniono informacje o pracy i organizacji samorządów, instytucji samorządowych działających w poszczególnych miastach, gospodarki, środowiska, dzieląc się wzajemnie wypracowanym doświadczeniem.

W ramach programu, przedstawiciele z Grodkowa uczestniczyli w spotkaniach z reprezentantami miast partnerskich, członkami stowarzyszenia na rzecz partnerstwa miast oraz rodzinami aktywnie wspierającymi działania na rzecz partnerstwa, a także mieli możliwość uczestniczenia w pochodach karnawałowych, które w swej tradycji sięgają ponad 550 lat.

Gmina Grodków pozyskała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Przebudowa dróg publicznych w Grodkowie: ul. Sienkiewicza, ul. Morcinka, ul. Grenadierów, ul. Racławicka, ul. Kościuszki, ul. Kosynierów” w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

W ramach projektu przebudowane zostaną ulice: Morcinka, Grenadierów, Racławicka, Kosynierów, część ul. Kościuszki, a skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza zostanie przebudowane na bezpieczne typu rondo. Ponadto przebudowa obejmie: wjazdy, miejsca postojowe, tereny zielone i odwodnienie.

Wartość kosztorysowa projektu – 5.846.905,81 zł, z tego dofinansowanie (50%) – 2.923.452,90 zł.

Projekt zostanie zrealizowany w 2016r., w chwili obecnej trwa procedura przetargowa.

                                                                                                                                      

Urząd Miejski informuje, że od dnia 1 stycznia 2016 r. odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Grodków odbierane będą przez REMONDIS OPOLE Sp. z o.o. zgodnie z harmonogramem wywozu. W harmonogramie uwzględniony jest także odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu RTV i AGD. Przedmiotowy harmonogram dostarczy do Państwa domów wykonawca usługi /można pobrać tutaj >>>/

Zgodnie z umową nowy wykonawca usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Grodków zobowiązany jest do uruchomienia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) od dnia 1 marca 2016 r.

O nowej lokalizacji PSZOK zostaniecie Państwo powiadomieni w terminie późniejszym.

W związku z powyższym dotychczasowy PSZOK przy ul. Elsnera od dnia 1 stycznia 2016 r. zostaje zamknięty.

Za utrudnienia z tym związane serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Również w Grodkowie znaleźli się ludzie, którzy chcieli zrobić coś pięknego i szlachetnego dla swojej społeczności.
„Szlachetna paczka” jest to projekt pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. W tym roku organizowana jest po raz piętnasty. Aby możliwa była pomoc osobom w gminie Grodków, konieczne było zebranie grupy wolontariuszy, którzy przeprowadzą akcję: spotkają się z rodzinami będącymi w potrzebie i znajdą darczyńców.
„Szlachetna Paczka” to nie tylko pomoc materialna. To także możliwość pokazania ludziom, że ich codzienne zmagania z problemami są doceniane, że są zauważani i szanowani. Dla wolontariuszy jest to szansa na osobisty rozwój oraz poznanie swoich mocnych i słabych stron.

„Magazyn znajdował się na terenie Liceum Ogólnokształcącym w Grodkowie. W naszym rejonie pomogliśmy 21 rodzinom. W sumie mieliśmy około 340 paczek. W przygotowanie paczek zaangażowanych było ponad 1000 osób. Akcję na naszym terenie przygotowała i przeprowadziła grupa 13 wolontariuszy.” - mówi Łukasz Pater, lider szlachetnej paczki z terenu gminy Grodków.

Paczki przygotowali darczyńcy z Grodkowa i okolic: szkoły, firmy, urzędy, banki a także osoby prywatne. Darczyńcy przyjżdżali z Brzegu, Skarbimierza, Opola, Wrocławia, a nawet tak odległych miast jak Kędzierzyn - Koźle czy Lubin.

 

6 grudnia w Grodkowie pojawił się Mikołaj i jego Aniołki. Impreza organizowana była przez Dom Kultury w Grodkowie, Grodkowski Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół oraz Urząd Miejski w Grodkowie. Podczas występów artystycznych wystąpił Chór "Inox", Zespół "Iskierki", zespół "True Lady"- z PSP nr 3 w Grodkowie, zespół Music Mix oraz Marta Pawlak z OKiR. Tradycyjnie jak co roku Mikołaj rozświetlił naszą choinkę na rynku, zabawił najmłodszą publikę i rozdał każdemu po paczuszce. Na odchodnym obiecał, że pojawi się za rok (niektórym obiecał nawet rózgi).

15 listopada w kościele uczniowie reprezentujący zespół teatralny „Chochliki” oraz zespół taneczny „Grodkowiacy” pod kierunkiem pań: Beaty Sikorskiej-Żyrek i Jolanty Kuś przygotowali dla parafian legendę o Św. Marcinie. Przedstawienie rozpoczęła Małgosia Konieczna słowami: „Mamy miesiąc listopad, miesiąc w którym pamiętamy o tych którzy już są w niebie. Dzisiaj poznamy świętego, który chce nam pokazać co robić aby dostać się do nieba”. Przedstawienie zakończył Krystian słowami: „Dzisiaj święty Marcin także wjechał do Grodkowa, Aby wszystkim dzieciom od wczesnego rana, Rozdawać świeżutkie, drożdżowe rogale, Żeby polskie dziatki wzór z niego brać chciały I chlebem z ubogim dzielić się umiały”. Po przedstawieniu dzieci zatańczyły „taniec dobroci” w parach. Ksiądz Zbigniew przygotował dla dzieci słodkie upominki, a parafianie po mszy częstowali się marcinkowskimi rogalami.

Zarządzenie Nr BR.0050. 178.2015 Burmistrza Grodkowa z dnia 14 października 2015 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu w 2015 roku.

Zarządzenie Nr BR.0050.182.2015 Burmistrza Grodkowa z dnia 16 października 2015 r. 

w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2015 roku.

Okręgowa Liga Spławikowa

Dnia 4 października 2015r. na zbiorniku Kluczbork odbyła się czwarta i ostatnia w tym roku Okręgowa Liga Spławikowa oraz podsumowanie całorocznego cyklu zmagań wędkarskich na najwyższym szczeblu w województwie opolskim. Wcześniejsze zawody zaliczane do klasyfikacji ogólnej odbyły się na rzece Odrze w Opolu, na kanale Gliwickim w Niezdrowicach oraz na zbiorniku w Kluczborku. Pogoda, jak na październik, była wyśmienita, ryby dopisały, a zatem zawody uznać należy za udane. Po raz kolejny nasi zawodnicy udowodnili, że należą do najlepszych wędkarzy w całym regionie.

Zwycięzcą w klasyfikacji „Spławikowy Wędkarz Roku 2015” w kategorii kadetów został Dawid Waliduda, a wysoką, 5 pozycję zajął jeden z najmłodszych zawodników – Kacper Bartoszyński. Obaj zawodnicy należą do Okręgowej Kadry Młodzieżowej w wędkarstwie spławikowym.

W klasyfikacji „Spławikowy Wędkarz Roku 2015” w kategorii U-18, 2 miejsce zajął Sławomir Gluza, a miejsce 4 zajął jego brat Szymon. Obaj zawodnicy należą do Okręgowej Kadry Młodzieżowej w wędkarstwie spławikowym.

Zwycięzcą w klasyfikacji „Spławikowy Wędkarz Roku 2015”w kategorii U-23 został Łukasz Gluza, który jest członkiem Kadry Narodowej Młodzieżowców w wędkarstwie spławikowym.

W klasyfikacji „Spławikowy Wędkarz Roku 2015” w kategorii seniorów dużym sukcesem jest wysokie, 5 miejsce Michała Gajewskiego.

Wszystkim naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy.

 

Tomasz Zeman – Członek Zarządu / Sekretarz

Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Opole Koło Grodków

I Drużynowe Mistrzostwa Sołectw Gminy Grodków w wędkarstwie spławikowym już za nami. Zainteresowanie ze strony Sołtysów oraz mieszkańców wsi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, co jest jasnym sygnałem, że nasz projekt był strzałem w przysłowiową „dziesiątkę”. To także kolejne zadanie realizowane we współpracy z Gminą Grodków, tym razem z zakresu „wspierania działań na rzecz aktywizacji mieszkańców wsi”.

Do rywalizacji przystąpiło, aż 16 dwuosobowych drużyn reprezentujących Sołectwa Gminy Grodków : Tarnów Grodkowski, Gałązczyce, Rogów, Gola Grodkowska, Głębocko, Osiek Grodkowski, Wierzbnik, Bąków, Żelazna, Wojsław, Nowa Wieś Mała, Strzegów, Mikołajowa, Kolnica, Lipowa oraz Osiedle Półwiosek. Wszyscy zawodnicy punktualnie stawili się wczesnym, niedzielnym porankiem przy stawie środkowym w Głębocku, aby zapisać się na listę startową i przystąpić do losowania przygotowanych wcześniej stanowisk wędkarskich. Na miejscu na zawodników czekała ciepła kawa i herbata oraz śniadanie w formie wiejskiego stołu. Wszystkich gości przywitał Prezes Koła PZW Grodków – Krzysztof Gądek oddając głos organizatorowi oraz pomysłodawcy zawodów – Tomaszowi Zemanowi.

Sygnał rozpoczęcia zawodów zabrzmiał o godz. 9.00 i choć ryba brała tego dnia słabo to typowo towarzyska atmosfera zawodów towarzyszyła wszystkim zawodnikom. Do siatek trafiały głównie małe leszczyki, krąpie oraz płotki. Po 4 godzinach wędkowania komisja sędziowska dokonała zważenia ryb, które następnie w dobrej kondycji wróciły do wody, a zawodnicy udali się na zasłużony ciepły poczęstunek.

Następnie Burmistrz Grodkowa – Pan Marek Antoniewicz wraz z Prezesem Koła PZW Grodków – Krzysztofem Gądkiem oraz organizatorem zawodów – Tomaszem Zemanem ogłosili wyniki I Drużynowych Zawodów Wędkarskich Gminy Grodków oraz wspólnie wręczyli pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe najlepszym drużynom. Klasyfikacja wyglądała następująco :

I MIEJSCE – Sołectwo Strzegów – w składzie Waldemar Kulak i Paweł Wolny z wynikiem 4.725g

II MIEJSCE – Sołectwo Tarnów Grodkowski – w składzie Jan Buczarski i Mieczysław Balcerek z wynikiem 3.495g

III MIEJSCE – Sołectwo Wierzbnik – w składzie Dawid Waliduda i Sławomir Gluza z wynikiem 2.995g

IV MIEJSCE – Osiedle Półwiosek – w składzie Zdzisław Borowicz i Jan Tomczyk z wynikiem 2.945g

V MIEJSCE – Sołectwo Osiek Grodkowski – w składzie Grzegorz Smolarek i Dawid Palak z wynikiem 2.315g

VI MIEJSCE – Sołectwo Żelazna – w składzie Roman i Kacper Bartoszyńscy z wynikiem 2.285g

 

Cieszy nas fakt, że organizowane przez nas zawody wędkarskie gromadzą coraz większe grono sympatyków i kibiców. Serdeczne podziękowania dla włodarzy naszego miasta oraz Radnych Rady Miejskiej w Grodkowie Pawła Bireckiego oraz Krzysztofa Owsińskiego za wsparcie, pomoc i zawsze przychylne spojrzenie na naszą działalność. Największe jednak podziękowania należą się Członkom Zarządu Koła PZW Grodków bez których pracy, poświęconego czasu i zaangażowania organizacja zawodów nie byłaby możliwa, w szczególności dla Mieczysława Balcerka, Romana Bartoszyńskiego, Krzysztofa Zemana i Piotra Grenia.

RADA NADZORCZA

SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ W GRODKOWIE

przy ul. Chrobrego 5

O G Ł A S Z A

KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Wszelkie informacje na stronie internetowej pod adresem:

www.smgrodkow.pl

„Jednak się da” - te słowa podsumowują działanie grupy osób, które postanowiły nie stać bezczynnie i zrobić coś z otoczeniem, które jest im bliskie na co dzień. Idąc za przykładem ogólnopolskiej akcji „HejtStop” grupa chciała, by ich miasto miało szansę reagować na nienawiść wyrażaną za pomocą obraźliwych tekstów na murach.

Pięć kobiet postanowiło, że nie jest im obojętne codziennie mijane otoczenie. Ciężko nazwać to graffiti (mowa tu o parku miejskim położonym przy stawie Cegielnia w Grodkowie), to raczej bezkształtna breja słów, rysunków, bohomazów atakująca nas codziennie, za każdym razem, gdy przemierza się alejkę wzdłuż garaży. „Ta agresja musi się skończyć.”- mówi jedna z uczestniczek akcji- „Sporą część napisów pamiętam z dzieciństwa – a mam już swoje lata. Nikt z tym nic nie robi, nie przeszkadza nikomu, opatrzyło się, nikt nie widzi już chujów i swastyk, jakby to była część krajobrazu. Z doświadczenia wiemy, że przyzwolenie na małe rzeczy (w tym przypadku niewinne pomazanie ścian) prowokują do innych, groźniejszych zachowań. „Chciałabym, by ta przestrzeń była dostępna dla wszystkich, rodzin spacerujących w niedzielne popołudnie, czy emerytów spieszących na działeczkę, a nie tylko dla okolicznej żulerki rozbijającej butelki o kosze.” - dodaje jedna z zamalowujących. Właśnie ten przesyt brzydoty sprowokował działanie – czyszczenie z agresji i nienawiści. „Miałam dość patrzenia na porozbijane szkło, kapsle i pety, do tego jeszcze ten żyg na murach. Dość.”

Wystarczyła farba i nieco chęci, by zrobić w sobotę o poranku niespodziankę wszystkim przechodzącym przez teren parku. Napisy niestety przebijają. Trudno. „Nie o to w końcu chodziło, żeby pomalować jednemu, czy drugiemu panu prywatny garaż.” - śmieją się uczestniczki akcji - „Chodziło tylko o pokazanie, że tak być nie musi i że się da!” Wulgarne napisy już nie atakują. Młode kobiety są dobrej myśli, uważają, że wystarczy zapoczątkować myślenie, że ta przestrzeń jest wspólna i wszystkim będzie żyło się przyjemniej, jeśli nie pozwolimy na bezsensowne niszczenie jej. „Ale zaraz to pomażą...” - krzyczy do dziewczyn zrezygnowanym głosem pan przejeżdżający na rowerze. Co z tego? Dziewczyny mają świadomość, że zaraz powstaną nowe mazidła. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie umówić się, chwycić za wałki i pędzle, by dokonać czegoś słusznego.

Z małej sondy przeprowadzonej kilka dni wcześniej, wynika, że ludzie chcieliby zmiany, ale nikt nie wyjdzie przed szereg. Uczestniczki akcji zamalowywania hejtów starały się przełamać niemoc. Na koniec dodają: „Chciałybyśmy zmobilizować mieszkańców naszego miasteczka do działania na szerszą skalę, ale to już są plany na kolejna akcję, którą planujemy na jesień”

 

Dnia 10 czerwca 2015r.  w Prószkowie odbyła się konferencja pn. "Podsumowanie realizacji programów unijnych na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w perspektywie 2007-2013 w województwie opolskim". Podczas konferencji zostały wręczone statuetki dla gmin z województwa opolskiego, które pozyskały najwięcej śroodków finansowych z programu PROW. Wśród 4 laureatów znalazła się rówież Gmina Grodków z czego bardzo się cieszymy.

Burmistrz Grodkowa, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie, Związek Harcerstwa Polskiego - 14 DH Zadyma przy Gimnazjum Publicznym Nr 2 w Grodkowie zapraszają wszystkich chętnych do udziału w I Grodkowskiej Grze Miejskiej. Gra odbędzie się 6 czerwca 2015 r. w godz. 10.00-15.00 na terenie miasta Grodków. Zapisy przyjmowane będą do 22 maja 2015 r.

Uwaga!

Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu do gry decyduje kolejność zgłoszeń!

Zasady gry w Regulaminie. Dodatkowe informacje:

W trakcie tegorocznych Dni Miasta będzie miała premierę Grodkowska Gra Miejska.

6 czerwca nadarzy się znakomita okazja do przeżycia niezwykłej przygody. Istotą gry jest pokonanie przez uczestników wyznaczonej trasy i wykonanie w wytypowanych miejscach określonych zadań. Przy wykonywaniu zadań trzeba się wykazać inteligencją, wiedzą, ale także sprawnością fizyczną. Jakość wykonania zadania decyduje o liczbie przyznanych punktów. Suma zebranych punktów zadecyduje o końcowej lokacie grupy.

W grze uczestniczyć mogą zespoły liczące od 4 do 6 osób. Wymogi wiekowe określone są w Regulaminie Gry. Mogą to być osoby powiązane rodzinnie, reprezentujące grupę zawodową lub środowiskową, albo zebrane ad hoc. Przewiduje się udział do 16 zespołów.

Każdy zespół będzie miał do wykonania taką samą liczbę zadań (8), przy czym zadania dla poszczególnych zespołów mogą się różnić. Zadania przydzielane będą zespołom losowo. Zadania związane są z miejscami, gdzie są wykonywane. Są one z pozoru wręcz niewykonalne, ale pod opieką osób je nadzorujących możliwe do wykonania przez uczestników gry. W całej grze przygotowano około 20 lokacji na realizację zadań, dobranych tak, aby były to miejsca atrakcyjne dla uczestników i zazwyczaj niedostępne dla ogółu.

Grę zakończy spotkanie przy wspólnym tańcu integracyjnym na Rynku, natomiast podsumowanie imprezy odbędzie się pod Domem Kultury w Grodkowie, gdzie nastąpi rozdanie upominków najlepszym zespołom oraz wspólny posiłek.

Zgłoszenia do gry można dokonać osobiście w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie, w godzinach pracy tej instytucji lub mailowo wysyłając formularz zgłoszeniowy na adres biblioteka.grodkow@gmail.com (formularz i regulamin gry w wersji elektronicznej dostępny jest na stronach www.bibliotekagrodkow.pl oraz stronie Gminy Grodków www.grodkow.pl

W związku z trwającym w naszej gminie procesem powoływania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zaprasza na szkolenie dla podmiotów zainteresowanych utworzeniem Rady.

Szkolenie odbędzie się 25 maja 2015r. o godz. 900 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie.

W trakcie szkolenia pokazane będą przykłady aktywnych Rad, zalety współpracy organizacji pozarządowych, grup społecznych w ramach ciał opiniodawczo – konsultacyjnych. Przedstawiony będzie również standard funkcjonowania i pracy Rad oraz praktyczne aspekty powołania i funkcjonowania Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Szkolenie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Serdecznie zapraszamy

Informujemy, że w dniach 16.05.2015r. (sobota) i 19.05.2015r. (wtorek) w godzinach 7.00 - 17.00 z powodu prac remontowych, będzie zamknięta ul. Kasztanowa w Grodkowie. Proponujemy objazd przez Półwiosek ulicami: Warszawska, Otmuchowska, Miodowa i Żeromskiego. Za utrudnienia przepraszamy.

Na podstawie informacji przekazanej pismem Wojewody Opolskiego Nr BZK-I.6343.20.2015 RG z dnia 04.05.2015 r. informuję, że w ramach ćwiczenia

„ RENEGADE/KAPER-15/I”w dniu 12 maja br. (wtorek) zaplanowano uruchomienie syren alarmowych ZRSAiOL na terenie gminy Grodków, będą to następujące sygnały:

- ogłoszenie alarmu (ćwiczebny) sygnał modulowany syreny w okresie trzech minut;

- odwołanie alarmu sygnał ciągły syreny w czasie trzech minut.

Ogłoszenia o przerwach w dostawie wody: http://www.grodwik.pl/

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja.
godz. 11.15 - złożenie kwiatów pod pomnikiem w parku przy poczcie

godz. 11.30 - uroczysta Msza Święta

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodkowie przy ul. Chrobrego 5 ogłasza konkurs na stanowisko PREZESA ZARZĄDU

Straż Miejska informuje, że w dniu 22.04.2015 r. odłowiono szczeniaki w miejscowości Żelazna. Chętne osoby do opieki nad w/w. czworonogami proszone są o zgłaszanie się osobiście w siedzibie Straży Miejskiej w Grodkowie ul. Warszawska 44/9 lub telefonicznie 774157126,784079153.

Straż Miejska informuje, że w dniu 16.04.2015 r. odłowiono psa w miejscowości Młodoszowice. Chętne osoby do opieki nad w/w. czworonogiem proszone są o zgłaszanie się osobiście w siedzibie Straży Miejskiej w Grodkowie ul. Warszawska 44/9 lub telefonicznie 774157126,784079153.

 

Jak co roku w Jarmarku Wielkanocnym 2015 wzięły udział prawie wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Grodków. Uczestniczyły również szkoły, harcerze, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Gminna Grupa Twórczości Artystycznej z Korfantowa. Wśród zaproszonych gości obecnością zaszczycili nas: Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Antoni Konopka, Radni Rady Powiatu Brzeskiego Pani Natalia Demska, Pan Ryszard Jończyk, Pan Tomasz Zeman i Pan Tomasz Róża, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Grodkowie Pani Jadwiga Demska, Prezes Gminnej Rady Kobiet Pani Adriana Mrożek, władze gminy Pan Marek Antoniewicz i Pan Waldemar Wójcicki. Mimo kiepskiej pogody pojawiło się bardzo dużo mieszkańców. Całą imprezę umilała Orkiestra Dęta z Żelaznej, Zespół : "Kokorycz" z Głębocka, Zespół "Kopiczanki" z Kopic oraz Zespół "Music Mix" z Grodkowa.

Klasyfikacja w konkursach przeprowadzonych na jarmarku przedstawia się następująco:

Stoisko:

I MIEJSCE STOISKO - Tarnów Grodkowski

II MIEJSCE STOISKO - Przylesie Dolne

III MIEJSCE STOISKO - Jędrzejów

Palma:

I MIEJSCE PALMA - Nowa Wieś Mała

II MIEJSCE PALMA - Jędrzejów

III MIEJSCE PALMA - Jeszkotle

W dniu 27 marca 2015 roku w Urzędzie Miejskim w Grodkowie odbyło się spotkanie Burmistrza z Sołtysami.

W związku z tym, że jest to pierwsze spotkanie po odbytych wyborach Sołtysów nowej kadencji na wstępie Burmistrz Marek Antoniewicz pogratulował wyboru wszystkim wybranym Sołtysom i życzył owocnej pracy.

W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja na temat elektrowni fotowoltanicznych.

Dalej tematy spotkania dotyczyły:

 • omówienia obowiązków nowo wybranym Sołtysom,
 • omówienia Funduszu Sołeckiego i środków finansowych na utrzymanie świetlic,
 • omówienia funduszu na estetykę wsi.

W wolnych wnioskach Sołtysi zgłaszali swoje zapytania, na które Burmistrz udzielał odpowiedzi.

 

Informujemy, że OPKS SA od dnia 16 lutego uruchamia nowy kurs na trasie Opole – Grodków.

Szczegóły na stronie internetowej: http://www.pks.opole.pl/dodajemy-kursy-na-linii-opole-grodk%C3%B3w

Rozkład jazdy pociągów:
- ODJAZDY
- PRZYJAZDY

wstazka_mammografia
wstazka_mammografia
II sesja
II sesja

W poniedziałek 8 grudnia, podczas II sesji Rady Miejskiej, ślubowanie złożył Burmistrz Grodkowa. Marek Antoniewicz został wybrany na Burmistrza Grodkowa i po raz czwarty objął stanowisko.

Na sesji z rąk Przewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej Pani Magdaleny Górak odebrał zaświadczenie o wyborze i złożył przed radą ślubowanie.

Gratulacje z tej okazji złożyła Burmistrzowi Pani Józefa Siwek – Burmistrz Grodkowa w latach 1990-1995,oraz radna w latach 2002-2010.

W swoim wystąpieniu Burmistrz pogratulował nowo wybranym radnym z okazji wyboru na tak zaszczytne funkcje.

Poinformował o działaniach jakimi są m.in. przygotowania gminy do nowego okresu finansowania unijnego 2014-2020.

Ten kolejny okres, w którym będzie do dyspozycji więcej środków, nie będzie wcale łatwiejszy w ich pozyskiwaniu. Trwają jeszcze negocjacje dotyczące zatwierdzenia regionalnych programów.

Natomiast my musimy być przygotowani proceduralnie do aplikowania o te środki. Stąd nasz udział w Subregionie Nyskim. Przygotowania nowej strategii gminy. O tych sprawach będziemy rozmawiać w najbliższej przyszłości.

Jeszcze w tym miesiącu będziemy decydować o budżecie gminy na 2015 rok. Stabilny budżet pozwoli nam m.in. inwestować w dalszą infrastrukturę drogową, remont Ratusza, czy realizować zadania wybrane przez mieszkańców w ramach funduszu sołeckiego.

Na koniec burmistrz życzył wszystkim obecnym dobrej współpracy na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców.

Następnie radni wybrali przewodniczących oraz składy osobowe stałych komisji Rady Miejskiej.

KOMISJA REWIZYJNA

1)      KRZYSZTOF OWSIŃSKI - PRZEWODNICZĄCY KOMISJI

2)      PAWEŁ BIRECKI

3)      BOGUMIŁA PAWLAK

4)      EWA RACZYŃSKA

5)      SŁAWOMIR SOBSTEL

 

 

KOMISJA ROZWOJU GOSPODARCZEGO I FINANSÓW

1)      BEATA DUDA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI

2)      DARIUSZ BEDNARZ

3)      DARIUSZ GAJEWSKI

4)      AGNIESZKA GUL

5)      PIOTR KWIATKOWSKI

6)      JOLANTA SZUCHTA

 

KOMISJA OŚWIATY, KULTURY I OPIEKI SPOŁECZNEJ

1)      MIŁOSZ KROK - PRZEWODNICZĄCY KOMISJI

2)      PAWEŁ BIRECKI

3)      ALICJA BUDZIK

4)      BEATA DUDA

5)      EWA RACZYŃSKA

6)      SŁAWOMIR SOBSTEL

7)      JOLANTA SZUCHTA

 

KOMISJA PRZESTRZEGANIA PRAWA, OCHRONY ŚRODOWISKA I ROLNICTWA

1)      GUL AGNIESZKA - PRZEWODNICZĄCA KOMISJI

2)      DARIUSZ BEDNARZ

3)      ALICJA BUDZIK

4)      DARIUSZ GAJEWSKI

5)      PIOTR KWIATKOWSKI

6)      KRZYSZTOF OWSIŃSKI

asaz
asaz

W dniach 19-20 listopada 2014 Akademia Mistrzów Sportu Mistrzów Życia już po raz czwarty zawitała na Opolszczyznę a po raz drugi do Grodkowa. To właśnie tu w roku 2006 podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Klubów Olimpijczyka i Regionalnych Rad Olimpijskich zainaugurowano działalność Akademii. Tym razem jednak obecność stowarzyszenia związana była z wybitną postacią opolskiego sportu Grodkowianina zmarłego kilka miesięcy temu Zdzisława Zielonki .Decyzja o przeprowadzeniu kolejnej konferencji AMSMŻ właśnie w tym mieście była formą złożenia hołdu jednej z najbardziej wyrazistych postaci Stowarzyszenia.

Konferencja RUCH NA WAGĘ ZDROWIA organizowana wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki przy olbrzymim wsparciu organizacyjnym Burmistrza Marka Antoniewicza została objęta patronatem honorowym przez Posła na Sejm RP Rajmunda Millera ,Marszałka Opolskiego Andrzeja Bułę oraz Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza. Tematyka szkolenia koncentrowała się na problematyce przeciwdziałania nadwadze i otyłości   i adresowana była do szeroko rozumianego środowiska sportowego Opolszczyzny tj nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów i działaczy sportowych oraz samorządowców związanych z kulturą fizyczną. –Pierwszą część- teoretyczną przeprowadzono w Sali Ośrodka Kultury i Rekreacji .Po serdecznym wspomnieniu o Zdzisławie Zielonce uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji psychologa sportu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marcina Kochanowskiego, Marty Grzelczak - fizjologa sportowego z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy , dietetyka Aleksandry Majos oraz prezesa Szkolnego Związku Sportowego Posła na Sejm RP Wojciecha Ziemniaka . Prelegenci zdiagnozowali w nich w różnych aspektach zjawisko rosnącej nadwagi i otyłości w społeczeństwie głównie wśród ludzi młodych ale i wskazali tez właściwe drogi i sposoby przeciwdziałania i walki z tym problemem zarówno przy pomocy zmian w sposobach odżywiania jak również w   mobilizowaniu młodych ludzi do większej aktywności ruchowej czy to poprzez uatrakcyjnianie zajęć wychowania fizycznego, czy poprzez propagowanie zdrowego, aktywnego ,sportowego trybu życia przez wybitne postaci polskiego sportu. Te dwa aspekty były wiodącymi w drugiej części konferencji ,która przeprowadzono w Hali Sportowej grodkowskiego liceum. Prof dr hab. Michał Bronikowski z AWF Poznań przy pomocy grodkowskich uczniów zaprezentował zestaw atrakcyjnych ćwiczeń i gier do wykorzystania na zajęciach wychowania fizycznego ,które poprzez swój zabawowy charakter zachęcą do uczestniczenia w zajęciach . Głównym punktem programu w tym dniu było jednak spotkanie ze złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich z Pekinu wioślarzem Michałem Jelińskim ,który jest wielkim propagatorem zdrowego i aktywnego trybu życia i promowania go na własnym przykładzie. Olimpijczyk opowiadał o swojej przygodzie ze sportem, o walce z problemem zdrowotnym, o stawianiu wzorców osobowych ,które mobilizują tak do zwykłej aktywności fizycznej jak i wyczynowego uprawiania sportu i o tym jak wspaniałym narzędziem wychowawczym może być sport. Zgromadzeni mogli obejrzeć trofea sportowe Michała Jelińskiego w tym złoty olimpijski medal z Pekinu .Był tez czas na rozmowę ,autografy i wspólne zdjęcia z mistrzem.

Ostatnim punktem programu tego dnia była podsumowującą poruszane problemy dyskusja panelowa w której wzięli udział Michał Jeliński, prof. Bronikowski i psycholog sportu Marcin Kochanowski a włączyli się do niej bardzo aktywnie uczestnicy konferencji. Konkluzją jej było stwierdzenie, ze nauczyciel wf, może być osobą, która poprzez prowadzenie atrakcyjnych zajęć zachęca młodzież do różnych form aktywności ruchowej ale też i powinna wychowywać prozdrowotnie młodych ludzi, zwracając uwagę na sposób jego odżywiania ,spędzania wolnego czasu czyli po prostu winien być także trenerem zdrowia.

W drugim dniu mogliśmy dzięki życzliwości właściciela i dyrekcji Hotelu SULISŁAW   uczestnicy szkolenia gościli w tym unikatowym kompleksie hotelowo-pałacowym. Mieli możliwość zwiedzenia tego niezwykłego miejsca pieczołowicie odrestaurowanego i wyrastającego na miejsce nie tylko do odpoczynku ale i rozwoju tak fizycznego i mentalnego a niedalekiej przyszłości  mającego się stać co najmniej europejskim centrum jogi. Jodze poświęcony był wykład połączony z warsztatami Poprowadził je Chandra Mohan Bhandari były ambasador Indii w Polsce ale przede wszystkim  jeden z najwybitniejszych krzewicieli jogi na świecie- osoba o niezwykłej charyzmie. Oprócz przekazania wiedzy na temat tego czym może być joga w zyciu człowieka – w tym młodego, dlaczego prowadzone są starania by wprowadzić zajęcia z niej w szkołach, uczestnicy pod jego kierunkiem wzięli udział w praktycznych zajęciach .Zrelaksowani i zachęceni do dalszych spotkań z jogą mogli następnie zapoznać się z kolejna dyscypliną ,która może być ciekawą propozycja do zaproponowania do uprawiania a która wbrew pozorom przestaje już w niektórych regionach być sportem niszowym i egzotycznym a mianowicie sumo. Gościem uczestników była Sylwia Krzemień mistrzyni świat w Sumo ,która pojawiła się wraz z czwórka swoich-młodych ale już utytułowanych na matach Polski- zawodników. Nie tylko opowiadała o tej dyscyplinie i swojej karierze sportowej ale i zaprezentowała przy pomocy dzieci pokazowe zajęcia treningowe. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy tak jak to było zamierzeniem organizatorów zobaczyli w tym sporcie dyscyplinę w której mogą z powodzeniem odnaleźć się młodzi ludzie.

Konferencja zakończyła się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa – jednak nie ten dokument był tym co uczestnicy wywieźli z Grodkowa i Sulisławia. Była tym wiedza ,która z pewnością pozwoli im skutecznie wzbogacić warsztat pracy nauczyciela wychowania fizycznego i wychowawcy młodego zdrowego człowieka. Były tez tym i nawiązane kontakty i wymienione doświadczenia- takim właśnie rozmowom i dyskusjom sprzyjało wieczorne spotkanie już po za salami- konferencyjną i gimnastyczną, które dodatkowo kulinarnie uatrakcyjniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Elżbieta Wysocka

konkursy_ofert
konkursy_ofert
logo
logo

Gmina Grodków informuje iż projekt pn. „Przebudowa dróg publicznych w Grodkowie: ul. Kasztanowa, Rondo, ul. Krakowska, ul. Fornalskiej” znalazł się na liście rankingowej wniosków o dofinansowanie zadań na 2015r. w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój.

Projektowana wartość całkowita 5.335.198zł, w tym dofinansowanie 2.667.599zł (50%).

 

Od kiedy ruszył ministerialny program wspierania przebudowy dróg lokalnych, corocznie Gmina Grodków pozyskuje środki na realizację kolejnych odcinków dróg:

Nazwa projektu

Okres realizacji

Wartość ogółem

Wartość dofinansowania

Przebudowa dróg gminnych – ulice: Żeromskiego, Polna, Miodowa – etap II – od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Otmuchowskiej

2009

772 968,83

386 484,41  

Przebudowa ul. Szpitalnej w Grodkowie

2010

382 950,00  

191 470,00  

Przebudowa drogi publicznej, dz. nr 15/1 w Grodkowie

2011

1 366 102,47  

683 050,87  

Przebudowa ul. Powstańców Śląskich w Grodkowie

2012

236 016,95  

70 805,08  

Przebudowa ul. Otmuchowskiej oraz remont i przebudowa ul. Warszawskiej wraz z budową chodników przy ul. Warszawskiej w Grodkowie

2013

1 549 407,00  

774 703,50  

Przebudowa ulicy Wrocławskiej w Grodkowie

2014

2 437 000,61  

1 218 500,30  

Razem

6 744 445,86  

3 325 014,16  

tereny inwestycyjne
tereny inwestycyjne

Informujemy, że dnia 31.05.2014r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej; Dz.U z 30 maja 2014 r., poz. 729., w którym ujęte są tereny będące własnością Gminy Grodków - ustanawiające Podstrefę Grodków.

Rozporzączenie /pobierz>>/

P41816
P41816

Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Drogowe TRAKT z Kluczborka. Inwestycja będzie realizowana pomiędzy ulicami Rynek a obwodnicą Grodkowa. Po wybudowaniu obwodnicy Grodkowa droga ta w całości została przekazana Gminie Grodków przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Przebudowa będzie przebiegała z zachowaniem istniejącej szerokości nawierzchni bitumicznej i szerokości chodników. Chodniki będą wykonane z kostki brukowej betonowej jako ciąg pieszo – rowerowy. W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zaprojektowano przebudowę nawierzchni chodników z uwzględnieniem likwidacji barier architektonicznych w ciągu przejść dla pieszych oraz poprawę jakości oznakowania poziomego i pionowego.

Wartość inwestycji po przetargu została określona na 2 mln. 300 tys. zł

Inwestycja ta została złożona do dofinansowania w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój i znajduje się na pierwszym miejscu listy rezerwowej.

Planowany termin zakończenia 30 września 2014r.

Informacja
Informacja

Na podstawie informacji przekazanej pismem Wojewody Opolskiego Nr BZK-III.657.20.2014 JB z dnia 14.03.2014 r. informuję, że:

w dniu 27 marca br. (czwartek) zaplanowano uruchomienie syren alarmowych ZRSAiOL na terenie powiatu, w godzinach 10.00 - 10.30:

- ćwiczebne ogłoszenie alarmu z wykorzystaniem modulowanego dźwięku syren w czasie trzech minut;

- przekazanie sygnału odwołującego (ćwiczebny) alarm z wykorzystaniem ciągłego dźwięku syren w czasie trzech minut.

Informacje
Informacje

Grodkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. informują, że w dniu 19 lutego 2014 r. w godz. 8.00 do 10.00 nastapi przerwa w dostawie wody w miejscowości: Grodków ul. Warszawska.

Przerwa w dostawie wody spowodowana jest pracami remontowymi na przyłączu wodociągowym.

Za utrudnienia i niedogodności związane z brakiem wody przepraszamy.

 • Data aktualizacji: 2021-02-25 14:54
 • |
 • Licznik odwiedzin: 10 197 660