Aktualności

Ranking bibliotek

Wczorajsza "Rzeczpospolita" opublikowała ranking bibliotek:

"Najlepsze placówki idą z duchem czasu. Zdobywają nowych czytelników, integrują lokalną społeczność.

Za nami już ósma edycja Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej". Jak co roku rywalizacja była bardzo zacięta. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem wskoczyła biblioteka w Sianowie. Tuż za nią uplasował się Barcin, który od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce przypadło bibliotece w Oświęcimiu.

Zapraszać skutecznie

„Biblioteka skutecznie chroni nas od lodowatych okowów ignorancji" – mawiał Umberto Eco. Jego słowa nie straciły na aktualności. Biblioteki dbają o księgozbiory i dzielnie idą z duchem czasu. Kiedyś kojarzyły się ze skrzypiącym parkietem i  książkami. Dziś są instytucją interdyscyplinarną. Miejscem, w którym na gości czekają komputery z internetem, tablety, e-booki.

– Bibliotekarz jest animatorem zajęć i spotkań, zawsze pamiętającym o swojej misji; zapraszać do czytania. Myślę, że to bardzo dobry kierunek rozwoju dla bibliotek. Marzę jednak, aby w dobie intensywnego rozwoju technologicznego na zawsze została z nami papierowa wersja książki – komentuje Aleksandra Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów.

Sukces placówek jest zwykle wynikiem dobrego rozeznania potrzeb lokalnej społeczności.

– Nowy i oczekiwany przez czytelników księgozbiór to baza do organizowania działań dodatkowych. Nasi czytelnicy często podkreślają, że jest dla nich ważne, iż nasze biblioteki są otwarte zarówno w godzinach rannych jak i wieczornych, co pozwala wszystkim korzystać z naszej oferty, bez względu na zajęcia i obowiązki – mówi Elżbieta Sucharska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowie, której przypadło pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim.

Jej zdaniem bardzo ważna jest rozmowa i życzliwe poświęcanie uwagi temu, co mówią przychodzący do placówki ludzie."

Źródło: http://www.rp.pl/Ranking-bibliotek/311289937-Nie-boja-sie-wyzwan-XXI-wieku.html

Serdecznie gratulujemy Pani Dyrektor Alicji Biesadze i jej współpracownikom z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie, których placówka uplasowała się na drugim miejscu w województwie opolskim.

  • Data aktualizacji: 2019-05-17 13:47
  • |
  • Licznik odwiedzin: 6 470 240