Tauron Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie (woj. opolskie) innowacyjne oświetlenie. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest zaoszczędzenie do 90 proc. energii.

Nowe oświetlenie zainstalowane w parkach miejskich w gminach na południu województwa opolskiego jest sterowane przy pomocy czujników reagujących na obecność przechodniów w ich sąsiedztwie.

"Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Jednak gdy zapada zmrok, ledowe oprawy zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość prądu. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie. Kiedy pieszy minie lampę, ta po przekroczeniu zadanego na sterowniku czasu ponownie przechodzi w tryb czuwania, a redukcja mocy może sięgać nawet 90 proc. W konsekwencji, w najbardziej optymalnym ustawieniu instalacja oświetlenia nadążnego może przynieść oszczędności nawet na poziomie 90 proc. dotychczasowych kosztów ponoszonych przez samorząd z tytułu zużycia energii elektrycznej" - napisała spółka w komunikacie.

W parku miejskim w Prudniku spółka Tauron Nowe Technologie zainstalowała 22 nowoczesne słupy kompozytowe zwieńczone energooszczędnymi oprawami LED typu parkowego. Każda z lamp legitymuje się mocą 55 kW. 28 podobnych urządzeń rozświetla Aleję Dębową w Otmuchowie. Z kolei w Parku Milenijnym w Grodkowie instalacja oświetlenia nadążnego składa się z 10 słupów i 10 opraw LED o mocy 65 kW stylizowanych na zabytkowe latarnie parkowe.

Źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/innowacyjne-oswietlenie-taurona-pomoze-ograniczyc-zuzycie-energii-w-parkach 

 do góry