Z dniem 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy, które umożliwiają łączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. Nowe rozwiązanie potocznie określane jest mianem „renty wdowiej”.

Zgodnie z przepisami, od 1 lipca 2025 r. uprawnieni będą mogli otrzymywać połączone świadczenia na korzystniejszych zasadach.

Co się zmienia?

Osoba spełniająca warunki do dwóch świadczeń (np. renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i własnej emerytury) będzie mogła wybrać:

– 100% przysługującego świadczenia podstawowego oraz
– 50% drugiego świadczenia (z zastrzeżeniem, że suma nie może przekraczać limitu określonego w ustawie).

Wybór wariantu następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

Szczegółowe informacje, w tym kalkulatory oraz formularze wniosków, dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

---> więcej info, kliknij tu <---

---> wniosek <---