Województwo: opolskie

Powiat: brzeski

Agrofag: Gryzonie polne

Roślina: Uprawy różne

Data publikacji komunikatu: 14.10.2019

 

Na terenie powiatu brzeskiego stwierdza się lokalnie wzrost aktywności gryzoni polnych

 

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania gryzoni należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji polegających na określeniu średniej liczby czynnych nor na 1 ha danej plantacji. Na wybranych
3 stanowiskach o wymiarach 10 x 10 m zadeptuje się wszystkie nory; po dwóch dniach zlicza się wszystkie czynne, czyli otwarte nory, przeliczając ich ilość na 1 ha.

 

Progi szkodliwości w zależności od pory roku wynoszą:

  • wiosną – 101 – 200 czynnych nor/ha,
  • jesienią – 201 – 300 czynnych nor/ha.

 

Środki ochrony roślin:

Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi :

1)       Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga: https://www.gov.pl/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin Etykiety stosowania śor dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra
Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin

Uwagi:

Z dniem 1 stycznia 2014 r. wszedł w życie obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Szczegóły
na stronie: https://www.gov.pl/rolnictwo/integrowana-ochrona-roslin

 

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:

 

1) Środki ochrony roślin mogą być stosowane, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania.

2) Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin
na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.

3) Środki ochrony roślin stosuje się zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, sprzętem sprawnym technicznie i skalibrowanym.

4) Zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych mogą być wykonywane przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 ww. ustawy.

5) Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.

 

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu             Izabela Kik

myszka
myszka
 do góry