Doposażenie OSP w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania zjawisk katastrofalnych lub awarii na terenie Gminy Grodków
Przedsięwzięcie pn. "Doposażenie OSP w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania zjawisk katastrofalnych lub awarii na terenie Gminy Grodków" zostanie zrealizowane przez Gminę Grodków poprzez doposażenie trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Bąków, Tarnów Grodkowski oraz Wierzbnik w sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania negatywnych efektów zjawisk katastrofalnych na terenie Gminy Grodków. Sprzęt, który uznano za konieczny do uzupełnienia na terenie ww. OSP, to m.in.: kamery termowizyjne, detektory, aparaty powietrzne, czujniki bezruchu, prądownice. Planowany do zakupu jest konieczny z uwagi na obecny stan wyposażenia, który zawiera sprzęt użytkowany od wielu lat, a także ograniczony w poszczególne urządzenia. Zakup wymaganego sprzętu będzie związany z rozwojem potencjału OSP.
Zadania planowane do zrealizowania w ramach przedmiotowego projektu to:
- Opracowanie Studium wykonalności.
- Zakup sprzętu oraz urządzeń dla jednostki OSP w Bąkowie.
- Zakup sprzętu oraz urządzeń dla jednostki OSP w Tarnowie Grodkowskim.
- Zakup sprzętu oraz urządzeń dla jednostki OSP w Wierzbniku.
- Działania edukacyjno-promocyjne.
Wszystkie jednostki OSP objęte przedmiotowym projektem wpisane są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska, a także działa w zakresie prognozowania, rozpoznawania i zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych czy innych miejscowych zagrożeń. Zgodnie z zapisami "Strategii Rozwoju Gminy Grodków na lata 2024-2031" ustalono kierunki działań w celu osiągnięcia celów strategicznych. W przypadku przedmiotowego projektu jego zakres wpisuje się w Cel strategiczny 3 "Modernizacja tkanki miejskiej oraz kompleksowa odnowa terenów wiejskich" oraz w Kierunek działania 9. "Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatycznych". Priorytet, który obejmuje działania spełniające powyższy cel strategiczny oraz kierunek działań, to Priorytet 7: Zdrowy ekosystem. Założono konieczność wspierania jednostek ratowniczych, które odgrywają ważną rolę w walce z następstwami ekstremalnych zjawisk pogodowych i zagrożeniami takich zjawisk jak: powodzie, podtopienia czy pożary.
Wydatki ogółem: 241 328,39 zł
Dofinansowanie: 212 344,82 zł
W tym:
Dofinansowanie UE: 188 211,99 zł
Dofinansowanie z budżetu państwa: 24 132,83 zł
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027
Priorytet: Fundusze Europejskie dla czystej energii i ochrony środowiska naturalnego w województwie opolskim
Działanie: Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu