Warto się tu zatrzymać na chwilę - prezentacja sołectw Gminy Grodków
Niegdyś prawie każda miejscowość gminna posiadała zamek, pałac, dworek, kościół, zajazd, młyn i szkołę. Różnorodność budowli to tym samym różnorodność stylów.
Dawniej obraz okolic urozmaicony był wiatrakami budowanymi od 1750 - 1900.
Imponująca posiadłością był zamek w Kopicach i Sulisławiu i Jędrzejowie. Piękny był zamek w Wierzbniku.
Na poświęcenie uwagi zasługują również takie dzieła artystyczny jak: krzyże, kaplice - piękne w swej prostocie zaznaczają stare, zatarte już szlaki: ambony, kamienne chrzcielnice, obrazy oraz rzeźby.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z charakterystyka a następnie odwiedzenia sołectw Gminy Grodków.
Przylesie Dolne po raz pierwszy w dokumentach zostało wymienione w 1305 roku, wówczas jako siedziba rycerska, jednak znani właściciele majątku występują dopiero w XVIII wieku. Od tego czasu wieś należała do gospodarzy pałacu w Osieku, czyli do rodzin von Fragstein,von Königsdorf, von Ahlen und Adlerskron, von Ohlau i von dem Knesebeck-Milendonck. W Przylesiu w XIX stuleciu wzniesiono zespół folwarczny ze spichlerzem i stodołami.
W centralnej części wsi znajduje się kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła, który został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku na fundamentach starszej świątyni. W dokumentach po raz pierwszy był wzmiankowany w 1638 roku. Jest to budowla gotycko-renesansowa, orientowana, z wieżą po zachodniej stronie. Główny ołtarz w stylu barokowym pochodzi z XVII wieku, a wystrój kościoła, jak i jego wyposażenie, w większości z XVIII-XIX stulecia.